V FOR VENDETTA

“Hatırla. Hatırla. 5 Kasım’ı hatırla.”

Wachowski’lerin senaryosunu yazıp, yapımcısı olduğu 2005 tarihli V For Vendetta adlı filmi izlediyseniz bu tekerlemenin ne anlama geldiğini de bilirsiniz. Film, yayınlandıktan sonra bu tekerleme ve malum maske büyük bir popülariteye ulaşıp, baskıcı hükümetlere karşı direnen ülkelerdeki gençlerin ortak simgesi olmuştu. Film aynı isimli bir grafik romandan yola çıkılarak çekilmişti. Romanın çizeri olan David Lloyd film projesinin içinde olsa da romanın yazarı ve fikrin büyük oranda sahibi Alan Moore filme uzak durmuştu. Moore’un eserlerinin Hollywood tarafından kesilip biçilerek gişe canavarlarına dönüştürülmesine pek sıcak bakmadığını söyleyelim.

Alan Moore, 18 Kasım 1958’de İngiltere’nin Northampton kentinde doğdu. İşçi sınıfından bir ailenin çocuğuydu. İmkânların az olduğu, fakir bir bölgede büyüdü. İlk çizdiklerini “NME” ve “Sounds” dergilerine satmayı başarmıştı.  Yazarlığının çizerlikten daha iyi olduğunu fark edince çizgi romanlar için senaryo yazmaya yöneldi ve İngiltere’nin ünlü “2000 AD” dergisine bir dolu karakter armağan etti.  Buradaki başarısıyla dikkat çeken Alan Moore ABD’deki “DC Comics” firmasının radarına girdi ve bu firma için o zamanlar pek satmayan “The Swamp Thing” dergisi için yazmaya başladı.

Alan-Moore-008

1987 yılına gelindiğinde Alan Moore Watchmen’i yazdı ve çizgi roman dünyasındaki bütün ezberleri bozdu.  Klasik kahraman klişelerinin hepsini yerle bir eden bu çizgi roman, bir taraftan iyi ile kötü arasındaki o kalın çizgiyi ortadan kaldırırken bir yandan da emek isteyen alt metinleriyle ciddi bir iktidar eleştirisi getiriyordu. Watchmen, Alan Moore’a çizgi roman dünyasının Dostoyevski’si ünvanını getirecek diğer eserlerin de yolunu açmış oldu.

1990 yılında V For Vendetta geldi.

V For Vendetta, yazıldığı yıla pek uzak olmayan bir gelecekte 1997 yılının İngiltere’sinde geçiyordu. Romanda, İngiltere bir nükleer felaketten kurtulmuş ancak, kişisel özgürlüğü kısıtlayan, istenilmeyenleri, muhalifleri, eşcinselleri, marjinalleri ortadan kaldıran faşist bir yönetime sahip olmuştur. Muhalif olan ailesini, bu sebepten çocuk yaşta kaybeden ve yetiştirme yurtlarında büyüyen genç ve güzel Evey, sokağa çıkma yasağının olduğu bir gece vakti, aslında tam da 5 Kasım’da hükümetin gizli teşkilatı olan Fingerman ajanlarına denk gelir. Fingerman ajanları hükümetten aldıkları sınırsız ve denetlenmeyen güçle kafalarının estiği gibi zorbalık uygulayan tiplerdir. Evey’i olası bir tecavüz ve ölümden maske takan gizemli ve karizmatik bir adam kurtarır. Kendine kısaca “V” diyen bu adam, hem kişisel bir intikam hesabının, hem de baskılar karşısında sinmiş halkı özgürlüğe kavuşturacak bir planın peşindedir. Yüzündeki maske bir Guy Fawkes maskesidir.

Peki, kimdir bu Guy Fawkes ve nedir bu 5 Kasım meselesi?

Guy Fawkes gerçekten yaşamış bir karakterdir ve 1570’te İngiltere’nin York kentinde doğmuş bir askerdir. 5 Kasım 1605’te İngiltere Kralı I. James’in yönetimine karşı olan bir grup Katolik, Kralı ve diğer aristokratları öldürmek üzere Londra’daki Parlemento Binasını havaya uçurmaya karar verdiler. Guy Fawkes bu grubun liderlerinden bir tanesiydi. Ancak Barut Komplosu adıyla tarihe geçen ve Kralı öldürüp halkı ayaklandırmayı hedefleyen bu plan, eylemcilerden birinin sarayda çalışan bir yakınını uyarmasıyla suya düştü ve Guy Fawkes yakalandı. Yakalandıktan sonra türlü işkencelerden geçirilip havaya uçurmayı planladığı sarayın karşısında idam edilen Guy Fawkes İngiltere’nin en büyük vatan haini ilan edildi ve o günden sonra Guy Fawkes’ın yakalanması ve idamı her 5 Kasım’da havai fişeklerin patlatıldığı, yanan varillerin sokaklarda yuvarlandığı ve Guy Fawkes maskeli kuklaların yakıldığı bir şenlikle kutlanır oldu.

Alan Moore ve David Lloyd, V For Vendetta’da yarattıkları V karakterinin öncülü için İngiltere’nin en büyük vatan hainini seçmişti. Burada bir kişinin hakkını verelim: V For Vendetta’nın çizeri David Lloyd. Aslında karakteri Guy Fawkes şeklinde betimlemek onun fikriydi.  Alan Moore 1980’lerin sonunda totaliter rejime karşı savaşan “Oyuncak Bebek” isminde, yüzü beyaz makyajlı, korkunç bir teröristi anlatan bir hikâye fikri yakalamıştı. Ancak proje DC Comics tarafından reddedilince bu fikri rafa kaldırdı. Daha sonra yeni yayınlanacak Warrior adlı bir aylık çizgi roman dergisi için tekrar gündeme getirdiğinde Moore, karakteri biraz daha şekillendirip adını Vendetta koydu. Grafik romanın çizeri olacak David Lloyd, Guy Fawkes fikriyle çıkıp geldiğinde cuk oturmuştu. İngiltere’de dönemin iktidarı olan Thatcher yönetimine karşı duydukları hayal kırıklıkları ve memnuniyetsizlikleri onlara ilham veriyordu. Böylece V For Vendetta aylık bölümler halinde yayınlanmaya başladı.

Alan Moore, V For Vendetta’nın DC Comics tarafından ilk yayınına yazdığı önsözde şöyle diyor:

Şu an yıl 1988. Margaret Thatcher görevinde üçüncü döneme giriyor ve muhafazakâr liderliğini kendinden emin bir şekilde ve kesintiye uğramadan bir sonraki yüzyıla taşıyacağından bahsediyor. Küçük kızım yedi yaşında ve gazeteler AIDS’li insanlar için toplama kampları oluşturulması fikrini yazıyorlar. Yeni çevik kuvvet polisi siyah başlıklar takıyor, atları da öyle ve minibüslerinin üzerinde dönebilen kameralar var. Hükümet eşcinselliği ortadan kaldırma arzularını dile getirdi, üstü kapalı bir beyan olsa bile. Bir sonraki hedefleri konusunda insanın aklına türlü şeyler geliyor. Önümüzdeki iki yıl içinde ailemi alıp bu ülkeden ayrılmayı düşünüyorum. Burası soğuk, kötü huylu bir yer ve artık buradan hoşlanmıyorum.”

Bu sözlerin bana çok tanıdık geldiğini söylemeliyim. İlerleyen yıllarda Alan Moore ülkesini terk etmiyor ancak anarşist görüşleri yüzünden epey bir sıkıntı çekiyor.  Bu arada bir çok başka romana da hayat veriyor. V For Vendetta film yapılacağı zaman da adının projeye dahil edilmesine izin vermiyor ve payına düşen telif haklarının projenin içinde bizzat yer alan David Lloyd’a verilmesini istiyor.

V For Vendetta’yı en iyi tanımlayan ise çizeri David Lloyd oluyor: “V For Vendetta’da pek fazla şen şakrak karakter yok. Bu kitap, televizyonda haberler başladığında kanalı değiştirmeyenler için.”

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s