KÜRK YAKALI KAFTANLA OTOPORTRE

Nuremberg şehrinin yetkilileri 1799 yılında, ressam Albrecht Dürer’in “Kürk Yakalı Kaftanla Otoportre” isimli tablosunu, kopyalaması için Abraham Küffner’e emanet ediyor. Aslen sanat simsarı olan ve iyi de bir ressam olduğu anlaşılan Küffner, aldığı özel izinle bu eseri birebir kopyalıyor.

Yetkililer geri dönecek eserin taklit değil de orijinal olduğunu anlamak için, Küffner’e teslim etmeden önce eserin üzerine bir damga tatbik ediyorlar. Ancak dönemin şartlarında, bu damga Küffner için bir engel teşkil etmiyor (damganın vurulduğu arka fonu çıkarıp kendi yaptığı reprodüksiyon tabloya ekliyor) ve işi bittiğinde eserin orijinalini kendinde tutup taklit olanı yetkililere geri veriyor.

Nuremberg’deki yetkililer kendilerine sahte tablonun verildiğini anlamıyorlar. Abraham Küffner’in ise, altı yıl kadar sonra , orijinal eseri Münih’te bir sanatsevere sattığı biliniyor. Roelf Bolt’un “Yalancılar ve Sahtekarlar Ansiklopedisi”nde anlatılan bu gerçek hikaye bir yönüyle eksik bırakılmış. Şöyle ki: Nuremberg o tarihlerde Napolyon’un önderliğindeki Fransız ordularının işgali altındaydı ve Fransızlar, Dürer’in bu tablosunu, diğer sanat eserleri ile birlikte Louvre’a göndermeyi planlıyordu. Küffner, bir yandan cebini doldurmuş olsa da, bu aslen  kahramanca bir “direniş” hareketiydi ve orijinal eserin Almanya’da kalmasını sağladı.

Günümüzde, iki eser de Almanya’da. Münihliler, orijinal eseri Nuremberg’e asla geri vermediler. Orijinal Dürer (birinci fotoğraf) Münih’te Alte Pinakothek’te sergilenirken, reprodüksiyon eser (ikinci fotoğraf) Nuremberg’te Germanisches Nationalmuseum’da görülebilir.

media.media.109c41ce-89cb-45e3-82a3-e7941cbae734.original1024640x480-1

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s