1893 LIEGE BASTOGNE LIEGE

İlk Liege Bastogne Liege yarışı halkın ve o dönemki medyanın ilgisini çekince organizayonun sahipleri olan Liege Cylist Union bisiklet kulübünün yöneticileri hemen ikincisini düzenlemeye giriştiler. Bu işe kalkışırlarken akıllarında olan asıl plan, Liege – Paris – Liege turu imkan dahilinde gözükmüyordu. Liege Bastogne Liege bile ancak 17 yarışçı tarafından zor bela bitirilebilmişti. Böylece Paris hayallerini bir kenara bırakıp Liege Bastogne Liege planına devam etmeye karar verdiler.

İlk edisyonun galibi Léon Houa bu edisyonun da favorisiydi ama neredeyse katılamıyordu. Yarışma sadece amatör bisikletçilere açık bir yarışmaydı ve Leon Houa, kurallara uygun olarak ilk yarıştaki galibiyeti nedeniyle herhangi bir ödül almamıştı. Ancak Houa’nın yarışmaya katılırken bir bisiklet firmasından para ve ekipman yardımı aldığı ortaya çıktı. Bu durumda Léon Houa artık amatör değil profesyonel bir bisikletçiydi ve Liege Bastogne Liege’in ikinci yılındaki yarışa katılamazdı. Bu gelişme hem Houa için hem de yarış organizatörleri için kötü bir haberdi. Houa, ikinci edisyonda da yarış ve unvanını korumak istiyordu. Organizatörler de bu önemli şampiyonun yarışa katılamaması durumunda, yarışa olan ilginin azalacağını düşünüyorlardı. Houa kendini savunmak için para ve ekipman yardımını Liege Bastogne Liege yarışı için değil, ilk başta planlanan Liege Paris Liege yarışı aldığını söylüyordu. O yarış hiçbir zaman düzenlenmemişti, şu halde yarış karşılığında para almış sayılmazdı. Yani hâlâ bir amatördü ve ikinci edisyonda da yarışabilirdi. Kanunun etrafından dolanmanın dayanılmaz hafifliği ile bu açıklama makul bulundu ve Léon Houa’nın adı, ikinci Liege Bastogne Liege yarışının başlama listesine yazıldı.

Yarış 23 Mayıs 1893’te koşuldu. 250 kilometre uzunluğundaki parkuru 17 yarışçı bitirebildi. Toplamda ise 26 yarışçı katılmıştı. Kazanan bir kez daha Léon Houa oldu. Houa yarışı, en yakın rakibinin 30 dakika önünde 10 saat 42 dakikada kazandı. Öyle hızlıydı ki,  Bastogne’daki kontrol noktasında, yarış komiserinin, bisikletçilerin pazu bantlarına tatbik ettiği damgayı basabilmek için Houa’nın yanı sıra koşmak zorunda kaldığı anlatılır.

1893 Liège–Bastogne–Liège

1. Léon Houa (BEL) 10h 42′ 00″
2. Michael Borisowski (BEL) + 30′ 00″
3. Charles Collette (BEL) + 32′ 00″
4. Richard Fischer (BEL) + 52′ 00″
5. Louis Rasquinet [nl] (BEL) + 1h 00′ 00″
6. René Nulens [nl] (BEL) + 1h 24′ 00″
7. Henri Thanghe (BEL) + 1h 30′ 00″
8. Degraa (BEL) + 1h 36′ 00″
9. Lucien Loppart (BEL) + 2h 08′ 00″
10. Van Haeme (BEL) + 2h 15′ 00″

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s